• Szkoła Podstawowa

    im. Stanisława Staszica
  • Szkoła Podstawowa

    Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada. Źródło: Pisma filozoficzne i społeczne, Warszawa 1954, PWN, s. 281
  • Szkoła Podstawowa

    im. Stanisława Staszica

Komunikat

Rekrutacja

Konkurs

1 marca to dzień wszystkich piegowatych. Obchodziliśmy go także my, realizując wspólne działania Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego. Piegi dodają uroku, ale są osoby, które po prostu ich nie cierpią. Mamy jednak tyle przykładów piegowatych postaci literackich. Przypomnijmy sobie dziś te najbardziej znane!

Pippi Pończoszanka, czyli Pippi Langstrump— bohaterka książek szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren. Pippi to niezwykła, dziesięcioletnia dziewczynka z włosami w kolorze marchewki i mnóstwem piegów. Chociaż nie umie tabliczki mnożenia jest bardzo rezolutna i samodzielna, ma bujną wyobraźnię
i ogromną siłę.

Pan Kleks — ekscentryczny nauczyciel z bajkowych opowieści Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa” i „Tryumf Pana Kleksa”. Pan Kleks uwielbiał piegi, nosił je w tabakierce i codziennie rano nakładał świeże piegi na swoją twarz. Uważał, że piegi świetnie wpływają na pracę mózgu i chronią przed katarem.

Ania Shirley, czyli Ania z Zielonego Wzgórza bohaterka powieści kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery. Ania jest niezwykłą dziewczynką, o kasztanowych włosach i jasnej twarzy pokrytej piegami, potrafi rozbawić, aż z oczu wypływają łzy. Chodząca z głową w chmurach, roztargnienia, uparta, czasem zadziorna i wybuchowa ale i wrażliwa, romantyczna marzycielka, którą lubi chyba każda dziewczynka.

Marek Piegus bohater książek Edmunda Niziurskiego „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa” jest wyjątkowym pechowcem, Właściwie każda rzecz jaką próbuje zrobić natychmiast się komplikuje i fatalnie kończy. Dzięki temu jednak uczestniczy w niezwykłych, zabawnych zdarzeniach, o których świetnie się czyta.

Tomek Sawyer, którego losy poznajemy w książce Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera” to jedna z najbarwniejszych postaci w dziecięcej literaturze. Ten piegowaty chłopiec o kręconych włosach nie należał do grzecznych dzieci, ale był sprytnym i inteligentnym chłopcem. Nie potrafił usiedzieć spokojnie na miejscu i miał głowę pełną zwariowanych pomysłów przez co często popadał w tarapaty. Nie jest jednak typem gburowatego łobuziaka. To szczery, koleżeński chłopiec, o otwartym, bystrym umyśle.

Należy się zastanowić nad pięknem piegusów, ich siłą, charyzmą i uporem. Tak Dzień Piegów to dzień kropek – może ty  sobie je namalujesz?