Ślubuję sumiennie wypełniać obowiązki ucznia, dbać o dobre imię swojej klasy, szkoły i domu rodzinnego. Będę tak zachowywać się w szkole, aby nie zasmucać rodziców i nauczycieli. Obiecuję wytrwale uczyć się, aby w przyszłości wyrosnąć na mądrego i uczciwego człowieka.”

Dnia 11 października 2019 r. uczniowie klasy pierwszej przystąpili do grona społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnym. Ślubowanie uczniów to piękna tradycja. Ceremoniał Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnym uwzględnia strój galowy, przysięgę na sztandar oraz pasowanie przez Dyrektora na ucznia.

Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej przedstawili to, czego się już nauczyli. Podczas części artystycznej zaprezentowali swoje talenty wokalne, recytatorskie oraz taneczne wzbudzając aplauz wśród zgromadzonej publiczności. W odświętnych strojach, w kolorowych biretach na głowach wykazali się wiedzą o Ojczyźnie, znajomością przepisów ruchu drogowego oraz zasadami zachowania obowiązującymi  w szkole i poza nią. Program artystyczny wsparli rodzice, którzy sami zaprezentowali swoje umiejętności wokalno- teatralne.

Po części artystycznej nastąpiło długo oczekiwane ślubowanie, które wzbudziło wiele emocji. Natomiast po ślubowaniu każdy z pierwszaków dostąpił zaszczytu pasowania na ucznia dokonanego symbolicznym ołówkiem przez panią dyrektor Dorotę Gibas, złożyli pamiątkowy odcisk palca w Kronice Szkolnej a z rąk pani wicedyrektor Beaty Pastuszka uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Uhonorowani zostali także pierwszą w życiu legitymacją uczniowską. Wszystkie dzieci były bardzo skupione i wzruszone, świetnie prezentowały się w stroju galowym oraz uczniowskich biretach. Rodzice pierwszoklasistów również złożyli ślubowanie, w którym przyrzekali wspierać swoje pociechy, słuchać ich i doceniać. Otrzymali od swoich dzieci pamiątkowe „ Listy do Rodziców”.

Potem było mnóstwo życzeń i prezentów od: p. dyrektor szkoły D. Gibas,p. Sekretarz Gminy p. M. Mączyńskiej, p. dyrektor Samorządowego Przedszkola B. Kocia i byłej wychowawczyni p. A. Działak, Przewodniczącej Rady Rodziców p. M. Kocia, Rodziców uczniów klasy pierwszej oraz od starszych kolegów ze Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnym.
      Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć, dzieci udały się na poczęstunek. Rodzice, którzy przybyli w licznym gronie zorganizowali „słodkie przyjęcie” dla swoich pociech podczas , którego spędzili wspólnie miłe chwile.

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie pierwszakom w pamięci, a słowa przyrzeczenia, które składali będą dla nich drogowskazem na długie, długie lata szkolne. Tego pragną: wychowawca klasy p.M. Dręga i wspierająca pracę dydaktyczno-wychowawcząp. M. Lisowska.

Uroczystość wspomagali nauczyciele: dekorację przygotowała p. Pakuła Agnieszka, nad nagłośnieniem czuwała p. Mamcarz Magdalena a muzycznie wspierała p. Wolska Renata wraz ze szkolnym chórem. Olbrzymio wkład w przygotowanie uroczystości wnieśli Rodzice uczniów klas pierwszych, którzy zaprezentowali swoje umiejętności wokalno- teatralne a także umiejętności organizacyjne dbając o stosowne stroje, estetycznie wypełnione dyplomy czy też smaczny słodki poczęstunek. W program artystyczny włączyły się: uczennica klasy VII – Minda Wiktoria oraz uczennice klasy IV-ej ( Paź Patrycja, Kępińska Aleksandra, Herman Izabela, Binder Joanna, Kabała Katarzyna).

Marzanna Dręga